У уторак, 16. децембра, је у Београду, одржана сједница Одбора Скупштине Србије за сарадњу са Србима у дијаспори и региону. Сједници, на којој су разматрани положај и проблеми Срба у региону а у свјетлу настојања Србије да снажно помогне и подупре борбу Срба за елементарни опстанак и очување идентитета, су, осим чланова Одбора, присуствовали потпредсједник Скупштине, Владимир Орлић, као и представници институција и удружења Срба из региона.
Председник Одбора, Милимир Вујадиновић пожелио је добродошлицу гостима, ријечима да они заправо нису гости већ пријатељи који су дошли у свој дом, Дом Народне скупштине:
„Сигуран сам да нашим сународницима никада није била потребнија помоћ Републике Србије него сад, али и да никада као сада нису могли више да се ослоне на Србију него данас“, рекао је Вујадиновић. Он је нагласио да предсједник Србије, Александар Вучић, улаже велике напоре да са свим државницима у региону успостави и одржи добре однос, што се пресликава на однос матичне државе и Срба у региону, али и широм свијета. Вујадиновић је, такође, у сусрет још једној годишњици Мојковачке битке, први пут са говорнице српског Парламента, истакао да и након 105 година Србија није заборавила на захвалност јунацима Мојковачке операције и да се и данас опет боримо заједно са изазовима новог времена.
Потпредседник Народне скупштине, др Владимир Орлић, истакао је да није увијек постојао изграђен осјећај институција Србије за проблеме својих сународника.
Од тренутка када је председник Републике постао Александар Вучић та промјена се догодила и постала очигледна, рекао је Орлић и додао да Србија има снаге и жеље и држи високо на листи приоритета потребу да се о свом народу стара, ма гдје год да он живи.
Директор Српске куће у Подгорици, Емило Лабудовић, је истакао да оно што Србима у овом тренутку највише недостаје, чак више и од материјалне помоћи, јесте подизање духовне и културне свијести о јединству српског народа. Лабудовић је рекао да ће у Црној Гори почетком наредне године бити извршен попис становништва и апеловао на Србију да преко међународних фактора изврши притисак да тај попис буде законит и да се њиме омогући изјашњавање о националном, вјерском и језичком идентитету пописаних.
Изражавајући захвалност председнику Србије, Александру Вучић, на помоћи да се обезбиједи 3,7 милиона евра за отварање Српске куће у Подгорици, Лабудовић је рекао да, шта год ко мислио о Вучићу, нико за Црну Гору и њен народ није урадио више још од времена Краља Александра.
О положају и потребама Срба у региону потом су говорили и Млађан Цицовић, шеф представништва Републике Српске у Србији и Срђан Јеремић, предсједник Заједничког вијећа Срба за Вуковар и простор Славоније, Барање и Западног Срема. Др Иван Бошњак, копредсједавајући међувладиних мјешовитих комисија за унапређење положаја мањина, говорио је о досадашњим активностима и постигнутим резултатима комисије који су допринијеле побољшању положаја мањина у региону. Он је нагласио неподијељену спремност Србије да помогне мањинама у окружењу, као и у остатку свијета.
У дискусији која се потом повела истакнута је неподијељења спремност свих државних органа и институција Србије да своју браћу помогну да опстану на подручјима на мојима живе и сачувају идентитет, да са њима подијеле све тешкоће и проблеме и да, упркос притисцима споља и изнутра, приговорима о наводно великосрпским претензијама, буду њихов штит од пројеката прогона и асимилације. Такође, скренута је пажња важнијим привредним и субјектима у области савремених средстава комуницирања да искажу више сензибилности за питања и проблеме Срба у региону. С тим у вези, предсједник Одбора, Милимир Вујадиновић, је даас, на сједници Скупштине јавно позвао Радио – телевизију Србије и компанију М:тел да помогну српским институцијама у Црној Гори да истину о стању и проблемима Срба у Црној Гори учине присутнијом у медијском простору региона.